BETLÉMY A VÁNOCE V PORTUGALSKU
Bohumil Dušek
Portugalsko patří mezi země, kde je betlémská tradice dosti silná. Třeba v čísle 89 Betlemáře jste si mohli přečíst o historické lodi, která letos přivezla olympijský oheň do Francie. Pocházela z Portugalska a její původní název zněl Betlém (portugalsky Belém). Betlém je i historická čtvrť v Lisabonu s významnými stavitelskými památkami. Nelze přehlédnout Betlémskou věž, maják, který střežil vjezd do přístavu v dobách největší námořnické slávy Portugalska nebo pozdně gotický klášter s kostelem Panny Marie Betlémské a dvojpodlažní křížovou chodbou. Na místě kláštera stávala malá mariánská kaple, kterou spravoval řád Kristových rytířů, který také začal používat jméno Belém. Námořníci se před vyplutím chodili do kaple modlit za zdar své nastávající plavby. Podle tradice zde takto probděl a promodlil svou poslední noc před vyplutím do Indie ze 7. na 8. července 1497 také Vasco da Gama. Když se na konci srpna 1499 úspěšně vrátil, vstoupil na půdu své vlasti opět zde. Jako věčnou připomínku úspěchu východoindické plavby Vasca da Gamy nechal tehdejší vládce Manuel I. postavit v místech malé kapličky majestátní klášter, který svěřil mnichům jeronýmského řádu. A za zmínku snad stojí i fakt, že v prostorách tohoto kláštera byla podepsána Lisabonská smlouva.
V Portugalsku si na betlémy potrpí. Portugalci betlémy milují. Najdete je po celém Portugalsku. Téměř v žádné domácnosti nechybí betlém neboli jesličky - presépio. Lidé si je vystavují i na zahradách, uvidíte je ale především v kostelech a před nimi, někde ale dokonce i uprostřed kruhových objezdů.
Figurku Ježíška lidé do betlému vkládají až při návratu z půlnoční mše. Když děti figurku v jesličkách najdou, znamená to, že dostanou dárečky.
Portugalská láska k betlémům dokonce vstoupila do Guinessovy knihy rekordů. V roce 2012 se město São Paio de Oleiros zapsalo do Guinessovy knihy rekordů za umístění největšího pohyblivého betlému na světě. Portugalské betlémy jsou trochu podobné španělským, ale na rozdíl od nich nejsou typicky "orientální" - nalezneme tam i řadu postav, typických pro portugalský venkov. Častým materiálem je keramika, ale vydávají se tam i papírové jesličkové archy.
Portugalské vánoční tradice jsou podobné jako jinde v Evropě, ale samozřejmě tam mají své speciální zvyky a pokrmy. Nejdůležitější den portugalských Vánoc je 24. prosinec, který většina rodin tráví pohromadě. Vše začíná tradiční večeří zvanou "Consoada", což je pečená treska nebo chobotnice podávaná s vařenými bramborami a velkou porcí zeleniny. V některých rodinách se servíruje i jehněčí maso či krocan.
Po večeři si Portugalci dopřávají dezerty. Mezi ty nejoblíbenější patří sladká rýže (arroz doce), koblížky Sonhos či Filhoses. Oblíbené jsou i toastíky Rabanadas či dezert, král všech dezertů, Bolo Rei (= královský dort).
Kulatý koláč s dírou uprostřed je o Vánocích na každém stole a symbolizuje dary, které mudrci nabízeli Jezulátku. Kůrka symbolizuje zlato, sušené a zkrystalizované ovoce myrhu a vůně dortu kadidlo. Každý koláč má uvnitř fazoli fava. Podle tradice musí ten, kdo dostal plátek dortu s fava fazolí, zaplatit dort následující rok.
Většina rodin chodí na půlnoční mši (Missa do Galo), i když některé kostely mají mše, které se konají o něco dříve. Velkou část půlnoční mše představuje líbání Jezulátka. Dárky se v Portugalsku rozdávají před mší nebo často až po ní, v závislosti na stáří dětí.
Obliba betlémů se projevuje i v emisích poštovních známek - betlémy jsou námětem téměř všech vánočních známek. Ovšem Portugalcům patří jedno raritní prvenství: první na světě vydali poštovní známku s LED světýlkem. A jejím námětem je – jak jinak – betlém. Známka hodnoty 3,50 euro znázorňuje noční pohled na chýši se Svatou rodinou, kterou osvětluje jasná hvězda. A právě v té hvězdě je zabudované miniaturní LED světlo (zhruba 3x1 mm), které se rozsvítí použitím aplikace v mobilu nebo při položení známky na dotykovou nabíječku. Světlo je poměrně intenzivní, je pro předem neinformované diváky značným překvapením a většina v tom vidí nějaký podvod. Je to ale skutečnost, známku mám, takže to mohu potvrdit. Zvláštní zážitek to ale je. Fotografie je na 4. straně obálky.
Za zmínku stojí i další známka. Loni jsme si připomínali 800. výročí od
postavení první betlémské scény, ovšem v Portugalsku to nebyla otázka
pouze betlemářů. Svědčí o tom vydání exkluzivního známkového bločku s
Františkem z Assisi.
A to už je řádný příspěvek k výročí!