SYMPOZIUM – VELMI INTENZIVNÍ BETLEMAŘENÍ
Vladimír Glaser
Spolek českých betlemářů pořádal 3. až 5.11. 2023 za podpory Ministerstva kultury sympozium "Technologie tvorby tradičních českých betlémů". Konalo se v Muzeu českých Vánoc v Ořechu a přilehlém penzionu U Barona Prášila.
Hlavním cílem sympozia bylo zachování betlemářských technologií. Jednak tím, že o nich budou jednotliví betlemáři povídat ostatním a diskutovat o nich. Dále i praktickými ukázkami, a také tím, že se technologie zaznamenají a zveřejní. V časopise Betlemář a také na internetu. Poměrně rozsáhlý projekt jsme museli nakonec omezit. Z časových a také z finančních důvodů. Vybrali jsme tedy nakonec prvních sedm technologií s tím, že další část může proběhnout třeba za rok.
První technologií byla výroba betlémů ze šustí. Účastníci se dozvěděli od lektorky paní Jiřiny Šustrové z Bechlína (mechanický bechlínský Podřipský betlém ze šustí) historii technologie i jednotlivé kroky, záludnosti a možnosti materiálu.
Druhým způsobem tvorby bylo pečení a malování perníků. Předváděla ho členka Spolku paní Hana Poesová z Prahy. Peče perníky rovnou na špejlích a ty pak zapichuje do ozdobené vánočky. Účastníci sympozia si vyzkoušeli jak vytváření těsta, vykrajování, pečení, tak i zdobení tradičních českých perníků.
Členka Spolku paní Jana Dlouhá předvedla, jak se vytváří keramický betlém. I ten, kdo si to již někdy vyzkoušel, se dozvěděl o nových "fíglech" a zajímavostech. Z technických a časových důvodů jsme si na sympoziu vyzkoušeli pouze postavu andělíčka bez glazury.
Čtvrté byly postavičky ze slaného těsta. 250 g mouky, 250 g soli a voda. Solí se tedy opravdu nešetřilo! S materiálem se ale pod vedením Jany Bužkové pracovalo dobře a každý si odnesl nejen plno zajímavých informací, ale i celou Svatou rodinu, a ti zručnější ještě ovečku nebo andílka.
Vyřezávání ze dřeva je klasika. Nejjednodušší je ovečka, a těch není nikdy dost. Tak jsem přítomným povídal nejen o Spolku a jeho aktivitách, ale také o tom, jak si udělat chundelaté stádo do betléma. A při praktickém zkoušení byla potřeba jen jedna náplast!
Podmalba na skle je ve Spolku doménou Jiřího Honisse z Opalic u Českých Budějovic. Základní prezentaci doprovodil zajímavým krátkým filmem a následnými ukázkami. Každý si pak mohl vyzkoušet, že vést štětec přesně tak, jak se na skle podle šablony má, není žádná legrace.
Po celou dobu sympozia byly k dispozici papírové betlémy i Lenka Scholzová, která ukazovala a napovídala co a jak s "papíráky". A také celé sympozium s mojí malou pomocí připravila.
Nyní je třeba zpracovat všechny záznamy a podklady a vytvořit "katalog" jednotlivých betlemářských technologií. Ten bude zveřejněn na webu Spolku (www.betlemari.cz) a jednotlivé technologie budou popsány postupně příští rok i v časopise Betlemář.
Všichni účastníci se shodli na tom, že všechny ukázky a vyzkoušení pro ně byly jedinečným zážitkem a celé sympozium "velmi intenzivním betlemařením". A tak by bylo dobré, kdybychom někdy v budoucnosti pokračovali dalšími technologiemi.