PÁR DOJMŮ Z VÁNOČNÍ PAŘÍŽE 2022
Karel Zimmermann
K našemu vánočnímu programu každoročně patří vycházka po Paříži za
fotografováním betlémů. Nutno poznamenat, že v
laické Francii je betlém možné vidět pouze v kostelích, venku jen výjimečně, těsně u kostelní zdi. Pokud
by si někdo někde dovolil vystavit betlém veřejně, a tedy se souhlasem nutně
"extrémně pravicové" radnice (na náměstí nebo v prostorách radnice), Liga pro lidská práva (!) okamžitě radnici zažaluje pro náboženskou propagandu. V
jednom případě
soud před Vánoci 2022 žalobu
zamítl s tím, že jednak betlém nebudí veřejné
pohoršení, a jednak Josef, Marie a Ježíšek
nemají svatozář,
a tedy jde o počin kulturní, nikoliv kultovní. Ale
moudré rozhodnutí soudu je v těchto případech
spíše výjimka.
V hlavních pařížských kostelích bývá obvykle každý rok betlém jiný, výtvor nějakého současného výtvarníka. Málokdy jde na tato pomíjivá díla použít slovo "hezký", ale originální to bývá. Snad jednou nebo dvakrát jsem o tom psal do Betlemáře. Z tohoto hlediska byla naše vycházka o Vánocích 2022 trochu zklamáním. Katedrála Notre Dame je uzavřená, jinde byly vystavené betlémy zřejmě ze stálého majetku kostelů, zcela "klasické", a často opravdu minimalistické.
V chrámu sv. Eustacha (známé pěti manuálové varhany, hrob barokního skladatele J. P. Rameau) se dokonce Panna Marie dívala smutně na prázdné ruce. Proč v nich už nebyl po Štědrém dnu Ježíšek, se člověk může jen smutně domýšlet. Lešení v pozadí bylo skutečné, chrám se opravuje.
V kostele Saint Sulpice (známý z knížky Šifra Mistra Leonarda) byl klasický betlém "moderní" dotvořený kartonovými výplněmi ze dveří a stavebních příček. Bylo to mírně překvapující, ale celkem neutrální a nepohoršovalo to. Na náměstí kolem kostela je také stálá prodejna G. Thuillier (web [1]). Tam lze vidět a koupit betlémy z celého světa a figurky a doplňky k provensálským betlémům v různých (normalizovaných) velikostech.
V chrámu Madeleinebyl tentokrát samotný betlém také zcela klasický, ale originální, a opravdu hezké byly svítící "kapky" (velikosti cca 30 cm) - Slzy radosti zavěšené z kopule. V každé byla navíc zalitá květina, motýli, ale třeba i kusy starého budíku.
Za vycházku určitě stojí velký provensálský betlém v kostele sv. Františka Xaverského. V r. 2006 kněz vyzval farníky, aby začali přispívat do betlému figurkami velikosti 3-12 cm. V r. 2010 jich betlém měl údajně už přes tisíc, dneska určitě víc. V betlému jsou vesnice s trhy, rybářský přístav, v horách železnice, nejrůznější dílny a řemeslníci atd. K Vánocům patří i vánoční výzdoba. Na Champs Elysées bylo tyto Vánoce osvětleni hezké, ale nikterak originální (stromy obalené bílými světelnými girlandami). Město na pokraji finančního krachu, a navíc v energetické krizi, si těžko může něco zvláštního dovolit.
Pro rodiny s dětmi je každoročně "povinná" prohlídka oživlých výloh secesního obchodního domu Galeries Lafayette s obrovským vánočním "stromem", zavěšeným uvnitř pod jeho krásnou barevnou skleněnou kopulí. Tentokrát vše bylo ve znamení jakési "planety živých smrčků" a pod kopulí byl zvláštní startující "smrček" s reaktivním pohonem. Nemyslím, že by nápad tentokrát patřil zrovna k těm nejšťastnějším, ale třeba dětem se to i tak líbí.
Dospělého ale určitě vždycky potěší a zaujme návštěva obchodu La Maison du Roy (to "y" není překlep, ale stará francouzština) (obr.) v pasáži těsně vedle muzea voskových figur Grévin. Stísněný prostor obchodu je doslova od podlahy po strop nabitý ozdobami a dekoracemi pro vánoční výzdobu bytu, až skutečně přechází zrak. Často jsou opravdu velkolepé, ale taky příslušně drahé. Ptal jsem se na původ skleněných foukaných ozdob: prý Polsko, Německo a Rakousko. Měkké ozdoby (srdíčka, koule), zdobené zlatým vyšíváním a prýmky jsou většinou z Asie (Indie, Pákistán…). Katalog obchodu je možné si prohlédnout na jeho webových stránkách [2], vánoční (a velikonoční) výzdoba je pak speciálně v rubrice "Pâques&Noël" (tj. Velikonoce&Vánoce). Po Vánocích se obchod celý vymění a zboží bude velikonoční, je ale samozřejmě otevřený celoročně a vždycky tam lze najít něco hezkého.
Foto: T. Žarynova
[1]
https://www.thuillier-art-religieux.com/fr/
[2] https://www.lamaisonduroy.com/