VÁNOČNÍ KOSTELY
Jaromír Kupka

Betlémy nevyrábím ani nesbírám, nejsem členem žádné betlemářské organizace, ale betlémy mám rád. Líbí se mi jejich mnohotvárnost, udivuje mne, jak jedno téma lze po staletí stále zobrazovat - a stále jinak. Rád chodím na vánoční výstavy, sleduju na internetu časopisy "Betlémy a betlemáři" a "Betlemář", někdy i zajdu do krajské knihovny a výtisky si prohlížím v originále. A mám několikaletou tradici, týkající se betlémů. O Vánocích na Štěpána se vypravím do Prahy a procházím kostely s vánoční výzdobou, a pokud možno s betlémy. Je pravdou, že za den se jich moc stihnout nedá, ale mám několik kostelů, které navštěvuji pravidelně, a vždy k tomu některé přidám. Dobrou pomůckou je brožurka pražského arcibiskupství Betlémy, která podrobně informuje o betlémech i době přístupnosti v pražských a středočeských kostelech, zapojených do akce "Křesťanské Vánoce". Pokud vím, obdobného průvodce mají i v Brně. Návštěvníci mohou v každém kostele získat jednu papírovou figurku do betléma. Protože nemám naději, že bych všechny figurky získal, prohlédnu si je, ale ponechám pro další návštěvníky. Letos jsem pěší cestu začal v kostele sv. Tadeáše na náměstí Republiky, pokračoval do kostela sv. Jakuba, týnského chrámu, sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, sv. Havla a přes řeku na Malou Stranu, kde jsem navštívil všechny tamní přístupné kostely. Odpoledne jsem ještě stihl vzácně otevřený kostel sv. Václava v Dejvicích. Potěšilo mne, že pečlivě naaranžované betlémy mají i v kostelích, které nejsou součástí betlémského putování. Třeba mě nadchl betlém u sv. Jakuba a zaujal betlém ve zmíněném kostele sv. Václava, postavený netradičně ve středu kostela pod mešním stolem. Poprvé jsem viděl betlém v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, perfektní práci sochaře Josefa Kotyzy (viz obrázek). Až do této chvíle jsem nevěděl, že betlém je možné nalézt i v chrámu Československé církve husitské, a navíc tak zajímavý. Ale musím přiznat, že v této oblasti odborníkem nejsem.

Načerpal jsem spoustu nádherných zážitků a kladné energie, kterou jistě betlémy vyzařují, a mohl se vrátit domů naprosto spokojen. Kdybych ovšem nenavštívil chrám sv. Mikuláše na Malostranském náměstí. Vchází se bočním vchodem, za nímž je nevzhledná skleněná bedna (no, není to přímo bedna, ale mne to při vstupu hned napadlo), ve které sedí pokladní a vybírá vstupné. Tak jsem zaplatil, postoupil dále, kde mne zkontroloval jakýsi uniformovaný pracovník s vysílačkou a uvítala cedule BETLÉM ZDE NEVYSTAVUJEME. Bylo tam poměrně dost lidí, převážně cizinců, kteří se potulovali a bavili jako na ulici, neměl jsem vůbec dojem, že jsem v kostele. Naštěstí jsem tam své putování nekončil, takže jsem si ještě stačil spravit náladu. A musím s potěšením konstatovat - že až na popsanou výjimku - měly kostely nádhernou vánoční atmosféru, někde i hrála decentní tematická hudba, jinde byly milé a vstřícné jeptišky, a ty betlémy opravdu stály za to.
Pozn. redakce: Josef Kotyza (1891, Žamberk - 1975, Praha), sochař a loutkář, jeho práce nalezneme mj. i v dalších kostelech Čs. církve husitské, včetně druhého betlému v Praze na Vinohradech.